Elinizde bir proje var ve bu proje için çok sayıda farklı uzmanın bir araya gelerek -geçici olarak- uyum içinde çalışması gerekiyor; işte bu durumda, Hollywood Tipi İş Modeli devreye giriyor. Hollywood tipi iş modelinde amaç, maaşlı elemanların yetenekleri ile kısıtlanmayan, projeye göre esnek ve daha fazla seçeneğe sahip bir iş tamamlama sistemi uygulamak. Üstelik, bütçenize göre bir araya getirdiğiniz uzmanlara sadece proje bitimine kadar para ödersiniz.

Hollywood tipi iş modeli, bugüne kadar alışa geldiğimiz hiyerarşik kurumsal şirket modelinin oldukça dışında. Ona bu ismin verilmesinin nedeni ise film endüstrisinin çalışma biçiminden geliyor; yıllardır, Hollywood filmlerinin prodüksiyonu bu şekilde gerçekleşiyor. Yani, bütçe dahilinde çalışabilecek yönetmeninden oyuncusuna, ışıkçısından set işçisine herkes tek tek seçilerek projeye dahil ediliyor.

Hollywood Tipi İş Modeli: Herkes Kendinden Sorumlu!

Hollywood tipi iş modelinde herkes işinin uzmanı olduğu için de bir projede kimin ne yapması gerektiği zaten biliniyor. Çalışma planı dahilinde herkes üzerine düşen görevi, belirlenen tarihte doğru şekilde tamamlamakla yükümlü. Herkes, kendi bacağından asılıyor. Takım çalışması kavramı, bizim bugüne kadar okullarımızda ve iş yerlerimizde alıştığımızdan çok daha farklı şekilde işliyor. Ekibin her bir çarkı, bireysel bir şirket gibi hareket ettiği ve kendi ortaya çıkardığı işten sorumlu olduğu için hiyerarşik bir yapılanmaya ve her bir birimin üstünde “höt deyici” bir otoriteye de ihtiyaç duyulmuyor. İşini kötü yaparsan zaten sektörde adın çıkar, yerine bir başkası bulunur ve bir sonraki işin için hiçbir filmde iş bulamazsın.

Kulağa negatif veya çok rekabetçi bir çalışma biçimi gibi gelse de çalışanların haklarını koruyan çok sayıda kanun da mevcut; örneğin bu bağımsız çalışan uzmanların kendi aralarında belirledikleri sektör standartları (bizim ülkemizde bir türlü olamayan) var. Bir set işçisinin çalışacağı ve dinleneceği saatler belli ve yasalarla korunuyor.

Hiyerarşik Düzenin Çöküşü


Üstelik, bugüne kadar gördüğümüz hiyerarşik yapılanmalarda karşılaşılan büyük problemlerin hiçbiri ile karşılaşılmıyor. Hiçkimsenin tepesinde, o işe bir akrabası sayesinde getirilmiş ama işten hiç anlamayan bir müdür oturmuyor. Hiçbir takım, komple bir takım olarak puanlandırılmıyor; böylece, ekipte bir kişinin çok çalışıp diğerlerinin oturması söz konusu değil. Ki biliyorsunuz ki çocukluğumuzdan beri toplu proje ödevlerinin bile tüm yükü ekipteki bir bahtsız ineğin omuzlarına yüklenir, iş kötü yapılırsa o çabalayan öğrenci dahil komple bütün ekip düşük not alır, iyi yapılırsa hak etmeyen de iyi not alırdı. İşte Hollywood tipi iş modeli, o inek öğrencinin çıkıp “ben üzerime düşeni yaptım valla, diğerleri de çalışsaydı” diyebildiği, aslında çok çok daha adil bir yapılanma sunuyor.

İşverenin de İşine Geliyor

İşveren açısından baktığımızda da her bir proje için ayrı ayrı Ocean’s Eleven’ı, ya da Twelve’i toplayıp iş bitiminde dağıtabiliyor olmak büyük bir ekonomik artı. İş varsa var, yoksa yok. Böylece işin olmadığı dönemlerde maaş ödemeye devam etmek gibi bir kaygıları da olmuyor. İşveren de işçi de kendinden sorumlu ve daha “seçebilir-seçilebilir” konumda duruyor.

Fütürist Ufuk Tarhan’ın da kendi T-İnsan kitabında detaylıca bahsettiği bu yapılanma, geleceğin iş modeli olacağı ön görülüyor. Bireyselleşmenin arttığı ve herkesin birbirine sanal ağlarla bağlı olduğu bu çağda zaten askeriyeden ilham alan hiyerarşik düzenin ve “bir işe girer mezara kadar orada çalışırım-şirket/devlet bana baksın” mantığının nasıl çöküşte olduğunu kendisinden de okuyabilirsiniz. Tavsiye ediyoruz…

https://www.hurriyet.com.tr/egitim/gelecegin-is-modeli-holywood-a-hazir-misiniz-29156624https://www.dunya.com/ekonomi/hollywood-modeli-is-ikda-yeni-trend-oldu-haberi-318742

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Sevdiniz mi bizi? E hadi yayalım :)

Giriş Yap

Register

Şifreyi Sıfırla

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.