Uzaktan çalışma kavramının er ya da geç hayatımızın gerçeği haline geleceğini biliyorduk, sadece “daha zamanı değil” ya da “bizim ülkeye erken” gibi ifadelerle geçiştiriyorduk. Ama beklenmedik bir anda, beklenmedik bir hızlandırıcı faktör girdi hayatımıza: Corona Virüsü tabii! Gelin bakalım bu meşhur virüsün neden olduğu pandemi ile çalışma hayatlarımızda yaşanan değişime…

Tamam, ilk bakışta uzaktan çalışma yerine yüz yüze çalışmak iyi bir şey; güzel bir şey, sağlıklı iletişim deseniz var, buzları kırmak deseniz var, iş takibini kolay yapmak deseniz var, ekip ruhu yaratmak deseniz var… Diğer taraftan, uzaktan çalışma çağına geçmeden önce (corona sağ olsun tabii-ya da yok sağ olmasın da işte sözün gelişi dedik) özellikle bizim insanımızın bu yüz yüze yakınlaşma isteğinin suyunu çıkardığı da bir gerçekti.

İş hayatlarımızda normalde harcamamız gerekenden çok daha fazla toplantıya zaman ayırdığımız, toplantı öncesi ve sonrası laga luga muhabbetlerine girdiğimiz, üstelik bunu yaparken sadece zaman değil, para kaybına da neden olduğumuzu kabul etmemiz gerekiyor. Patronlar açısından “çalışanlarım gözümün önünde olsunlar da kaytarmadıklarını bileyim” paranoyası, çalışanlar açısından ise işe gidiş gelişlerde harcanan, insan ömründen çalan onca saat pek çok kişiye dokunmaya başlamıştı çoktan.

Fabrika Sisteminden Uzaktan Çalışma Çağına

Sanayi devriminin en yoğun yaşandığı 1800’lerden kalma “fabrika vardiyası” usulü çalışma, işe belirli bir saatte gidip o belirli saatler arasında orada bulunma zorunluluğu, açıkça kölelikten farksızdı. Paralı kölelik, ama kölelik. Günümüzde ise patronun izni olmadan sokağa çıkamamak, hele ki bu düzeni internetin, teknolojinin bu kadar gelişmiş olduğu bir dönemde gereksiz yere uygulamada tutmaya çalışmak tüm beyaz yaka çalışanları artık rahatsız ediyordu. Kimisi dile getirebiliyordu, kimileri ise Pazartesi sendromu adı altında espriye vuruyordu ve “Neden sabahın köründe 2 saat otobüslerde sürünüyorum, bu süreyi evimde geçirip en azından kahvaltımı doğru dürüst yapar ve işimi bitirmiş olurdum çoktan” diyen iç seslerini bastırıyordu.

Gel gelelim Corona virüsü ile uzaktan çalışma devrimi zorunlu olarak gerçekleşti.
Dikkat ederseniz evden çalışma demiyorum, uzaktan diyorum; zira bu virüs süreci uzun olacak dense de hiçbir süreç sonsuz değildir ve elbet bir gün bitecek. Ama döneceğimiz şey kesinlikle “normal hayatlarımız” olmayacak. Bu beklentiyle evde şu an Netflix izliyorsanız, sizi gerçekleri bir an önce kabullenmeye çağırıyoruz. Her insan için değişim zorlu bir süreçtir; doğum acı verir.

Bu sancının devamında, yeni doğan çağda ise artık “Tamam, evde çalışmak zorunda değilsiniz ama işe de her gün eskisi gibi katı saatlerde gelmeseniz işler yürüyormuş, onu gördük” denecek ve hibrit bir çalışma düzeni tercih edilecek. Bugün ortak çalışılan ofislerde uygulanan sistem, yani, “işin olduğunda ve haftalık toplantımız olan günlerde gel, işi zamanında teslim et yeter” yöntemi pek çok sektörde uygulanmaya başlanacak. O nedenle bilmem kaç yüz metrekarelik havalı ofis tutma dönemi de son bulacak; ofisiniz havalı olsa da eskisi kadar ofis bağımlısı olunmayan bu yeni düzende, ofislere ödenen uçuk kiralar da tekrar bir masaya yatırılacak.

CV’nize sadece becerilerinizi değil, sahip olduğunuz donanımı da eklemeye hazır olun!

Belki de uzaktan çalışma sistemini benimsemiş iş yerlerine başvuruda bulunurken, CV’nize “Şu kadar kapasiteli iMac’im ile her yerden çalışırım” ifadesi eklemeniz gerekecek. Yani belki de bilgisayar donanımına yeterli yatırımı yapmayan çalışanlar iş bulamayacak, zira uzaktan çalışma düzenini tercih eden iş yerleri ofislerinde öyle dizi dizi masalar, bilgisayarlar bulundurma yatırımına girmek istemeyecek!

Zaten her şeyin bulut sistemlerinde bulunduğu yeni düzende, dosya paylaşımı için sadece ofis içinde bulunan ortak bir ağa bağlanma ve yedek harddisk bulundurma zorunluluğu da kalkacak. Bugün gak guk diye takıla takıla iletişim kurduğumuz görüntülü görüşme teknolojileri daha da hızlanacak (mecburen) çünkü yazılım firmaları arasında müthiş bir rekabet doğacak. Dolayısıyla herkesin evinde, sadece görüntülü görüşme ve çalışma amacıyla bir köşe mutlaka ayrılmış olacak.

Daha çok örnek türetilebilir, gerisi hayal gücümüze kalmış… 😊

Kabul etmemiz gereken gerçek şu ki, bu Corona bizi bir hayli değiştiriyor ve değiştirmeye de devam edecek!

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Sevdiniz mi bizi? E hadi yayalım :)

Giriş Yap

Register

Şifreyi Sıfırla

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.